Як отримати кредит на розвиток бізнесу від ЄБРР, МФК або ЧБТР

14035

Успішний бізнес передбачає постійний розвиток, але не завжди прибутку вистачає для реалізації намічених проектів і тоді актуальним стає питання залучення довгострокового і надійного джерела фінансування.

Українські банки не можуть стати надійним партнером для довгострокового фінансування, тому що самі знаходяться в нестійкому положенні через постійні проблеми на фінансовому ринку України.

Фінансувати проекти з тривалим терміном окупності короткостроковими (або формально довгостроковими, але з правом кредитора в будь-який момент вимагати дострокового погашення) кредитами - значить наражати бізнес на дуже істотні ризики. Останні декілька криз створили багато історій компаній, які для погашення банкам своїх короткострокових кредитів змушені були продавати частину своїх активів і зменшувати розміри бізнесу, а деякі і зовсім не змогли впоратися з такого роду проблемами.

 

Де ж взяти довгострокове і надійне джерело фінансування?

Відповіддю є залучення фінансування від міжнародних фінансових інститутів (МФІ), таких як Європейський Банк Реконструкції та Розвитку (European Bank for Reconstruction and Development, скорочено - ЄБРР, EBRD), Міжнародна Фінансова Корпорація (International Finance Corporation, скорочено - МФК, IFC), Чорноморський Банк Торговлі та Розвитку (Black Sea Trade and Development Bank, скорочено - ЧБТР, BSTDB) та інші. Ці МФІ надають реальне довгострокове фінансування на термін 7-10 років, а в деяких випадках і до 15 років з можливістю отримання грейс-періоду протягом кількох років (протягом якого оплачуються тільки відсотки, а тіло кредиту не погашається).

Основними акціонерами ЄБРР і МФК є країни з розвиненою економікою, які створили ці інститути для підтримки розвитку ринкових відносин і приватного бізнесу в країнах, що розвиваються. ЧБТР створено країнами Чорноморського регіону, такими як Албанія, Вірменія, Азербайджан, Болгарія, Грузія, Греція, Молдова, Румунія, Росія, Туреччина і Україна.

Найактивнішим МФІ в Україні, який реалізував найбільше проектів за кількістю і сумою є Європейський Банк Реконструкції та Розвитку. ЄБРР створено в 1991 році для підтримки ринкової економіки та демократії в 34 країнах - від Центральної Європи до Центральної Азії, хоча останнім часом розширив сферу операцій також на деякі країни Північної Африки і Близького Сходу. За час роботи ЄБРР інвестував в Україну більше 13 млрд і в останні роки наша країна є одним з лідерів за сумою вкладень.

Міжнародна Фінансова Корпорація (є структурою Світового Банку) створена ще в 1956 році з метою стимулювання зростання приватного сектора по всьому світу. Сума фінансування IFC в Україні склала понад $3,3 млрд. На відміну від ЄБРР фінансує тільки приватний бізнес.

ЧБТР наймолодша фінансова організація, створена в 1999 р з капіталом 3,5 млрд з штаб-квартирою в м Салоніки, Греція, не має офісу в Україні як ЄБРР і МФК.

На відміну від українських банків джерелом фінансування для таких організацій є внески акціонерів і залучається фондування на міжнародних ринках капіталу. Оскільки такі міжнародні фінансові інститути мають високий рівень рейтингу, то вони не зазнають ніяких проблем в залученні позик на стабільних глобальних фінансових ринках.

Крім того, ці організації дорожать своєю репутацією інститутів, створених для розвитку бізнесу, а не для його знищення і в разі виникнення проблем у позичальника докладуть усіх зусиль для знаходження компромісу, що дозволяє зберегти і розвивати бізнес Клієнта.

Але на перший погляд завдання залучення фінансування від таких організацій як ЄБРР, МФК або ЧБТР для стандартної української Компанії виглядає дуже складним, але є насправді здійсненним.

 

Який розмір бізнесу повинен бути для залучення прямого фінансування від МФІ?

ЄБРР останнім часом став більше уваги приділяти фінансуванню підприємств малого і середнього бізнесу. В цей сегмент за класифікацією ЄБРР потрапляють Компанії з річною виручкою до 50 млн або обсягів активів до 43 млн і кількістю постійних співробітників до 500 чоловік. Для багатьох українських банків такі Компанії належать до великого бізнесу, але у європейських фінансистів інші критерії.

Якщо Ваш бізнес потрапляє в дану категорію, то можна розраховувати на додаткові бонуси від співпраці з ЄБРР у ​​вигляді грантів на проведення аудиту за Міжнародними Стандартами Фінансової Звітності (скорочено - МСФЗ, IFRS), кваліфіковані консультації щодо виходу на ринки ЄС, впровадження передових технологій, технічний аудит, юридичні послуги тощо

Для отримання прямого фінансування від ЄБРР для підприємств малого та середнього бізнесу необхідно мати показник EBITDA за останній фінансовий рік від 1 млн. Євро. Показник EBITDA (прибуток до сплати відсотків, податків і амортизації, англійською - Earning Before Interest, Taxes, Depreciation and Amortization) прийнято використовувати, оскільки він дозволяє показати фінансову ефективність бізнесу без впливу боргового навантаження (відсотки), податкового режиму (податок на прибуток) і методу амортизації.

Більш детально про варіанти розрахунку EBITDA, переваги та недоліки цього показника можна прочитати в статті «EBITDA — в чому секрет популярності?».

З практики мінімальна сума кредиту, яку буде цікаво кредитору розглядати для ЄБРР становить $5 млн, для МФК і ЧБТР - від $10 млн. Якщо Вашій компанії потрібне фінансування для придбання імпортного обладнання на меншу суму, то оптимальним варіантом є отримання гарантії від експортних кредитних агентств країн-постачальників.

Виходячи з цього мінімальні вимоги по EBITDA для компаній при отриманні кредитів від МФК і ЧБТР становлять від $3-4 млн. Якщо Вашій компанії потрібне фінансування для придбання імпортного обладнання на меншу суму, то оптимальним варіантом є отримання гарантії від експортних кредитних агентств країн-постачальників.

Для невеликих проектів в сумі від 2 до 8 млн євро ЄБРР останнім часом почав активно використовувати програму з розподілу ризиків (risk sharing facility) з українськими банками, по якій приймає 50-60% ризиків за проектом. За даною програмою основну частину роботи з аналізу позичальника проводять українські банки - партнери, в списку яких на даний момент знаходяться УкрСиббанк, Райффайзен Банк і Піреус.

Перевагами даної програми є

  • економія витрат на юридичне оформлення, тому що договори фінансування укладаються по українському праву без залучення дорогих юридичних консультантів, які є фахівцями з англійського права,
  • звітність за МСФЗ не є необхідною умовою отримання фінансування, що полегшує процес отримання і супроводу кредиту для клієнтів, які ведуть звітність тільки за українськими стандартами.

Недоліком отримання фінансування за програмою розподілу ризиків є як правило більш короткий термін фінансування в порівнянні з варіантом прямого фінансування від ЄБРР.

Так що ж потрібно зробити Компанії для залучення фінансування від такого партнера і як зрозуміти чи вийде виконати всі необхідні умови?

Основні умови для співпраці:

• На момент схвалення кредиту наявність прозорої структури володіння і управління;

• Власники не повинні бути залучені в політику;

• Наявність аудиту фінансової звітності за системою МСФЗ або готовність до проведення аудиту;

• Є успішний досвід реалізації проектів;

• Дотримання принципів екологічної та соціальної відповідальності.

Пріоритетними галузями є агропромисловий комплекс, енергоефективність та енергозбереження, транспорт, зв'язок, інформаційні технології, тобто перспективні сектора економіки і ті, що розвиваються. Позитивними факторами будуть наявність експорту, що дозволить хеджувати валютні ризики, а тако підвищення стандартів роботи, створення робочих місць, впровадження нових продуктів і технологій і т.п.

В останні роки законодавство України надало можливість ЄБРР і МФК фінансувати в гривні. В 2020 році ЄБРР уклав угоду з Національним банком про здійснення операцій своп гривня/$ в обсязі до $500 млн, що розширить можливості ЄБРР по фінансуванню в гривні та знизить його вартість.

Для малого та середнього бізнесу є можливість в процесі роботи над проектом з ЄБРР паралельно займатися трансформацією звітності по МСФО і проводити аудит.

 

Етапи проекту по залученню кредитів від ЄБРР, МФК або ЧБТР

Етапи отримання кредитів схема

Мандатна угода - це договір про підготовку проекту, який передбачає оплату певної комісії за розгляд проекту. Підписання мандатної угоди підтверджує зацікавленість кредитора до фінансування проекту і дуже суттєві шанси на позитивний результат. Основна робота по проекту починається після підписання мандатної угоди.

ЄБРР і IFC проводять виїзну оцінку компанії на протязі 2-5 днів, в ході якої фахівці кредиторів відвідують об'єкти компанії, вивчають бізнес-процеси і проводять обговорення різних аспектів діяльності з менеджерами компанії вищого і середнього рівня. Також проводиться оцінка виконання стандартів з екологічних та соціальних питань. Особливістю МФК є те, що у них в штаті є не тільки фінансисти, а ще й фахівці з галузі високого рівня, які теж беруть участь в проведенні оцінки на місці і можуть дати хороші технічні рекомендації по реалізації проектв. ЧБТР як правило виїзну перевірку не проводить.

В фінансовій моделі розкладається фактичний фінансовий результат Компанії на основні цифри і показники і грунтуючись на них будуються прогнози і звітність на строк кредитування з урахуванням ефекту від впровадження проекту. Від того, наскільки грамотно побудована фінансова модель будуть залежати запропоновані умови фінансування: терміни, ставки, кредитні канікули, графіки погашень, а також фінансові обмеження (ковенанти), які будуть прописані в кредитному договорі.

Перед прийняттям рішення з Клієнтом обговорюються основні умови (Term Sheet), які будуть затверджені кредитним комітетом, а також план дій з екологічних та соціальних питань, спрямований на підвищення стандартів ведення бізнесу.

Більш детально про фінансові показники, які використовують МФІ при аналізі бізнесу  можна прочитати в статті «Подивіться на вашу компанію очима міжнародних кредиторів».

Кредитні договори з міжнародними фінансовими організаціями регулюються англійським правом у випадку з ЄБРР і ЧБТР та законодавством штату Нью-Йорк при кредиті від IFC. План дій з екологічних та соціальних питань також є частиною кредитного договору.

 

 Які додаткові можливості отримує бізнес від співпраці з ЄБРР, МФК або ЧБТР?


Крім власне фінансового ресурсу Компанія отримує такі «бонуси»:

- консультації фахівців з міжнародним досвідом,

- можливість отримання гранту,

- технології та допомогу за програмами ресурсоефективності, харчової безпеки, екології і т.п.,

- підвищення статусу в очах українських та міжнародних фінансових партнерів,

- участь у навчальних програмах для фахівців всіх рівнів,

- можливість звернення за захистом своїх прав перед силовими і фіскальними державними органами до інституту бізнес-омбудсмена в Україні, у фінансуванні якого бере участь ЄБРР,

- захист від рейдерства.

 

Чим наша команда може бути корисна Клієнту?

Підготовчий етап:

• підготовка резюме підприємства і структури власності;

• підготовка інформації за ключовими фінансовими показниками і системі обліку;

• підготовка параметрів проекту, оцінка компанії і проекту, пропонуємо можливі варіанти;

• відповіді на початкові інформаційні запити.

Підготовка звітності:

Якщо компанія не має звітності по МСФО готуємо звітність компанії до підтвердження:

• проводимо консолідацію звітності;

• проводимо трансформацію звітності на МСФЗ;

• участь у виборі аудиторської компанії;

• робимо відкриття першої звітності;

• участь у виборі аудиторської компанії, ведемо роботу з аудиторською компанією до отримання аудиторського висновку.

Перші контакти:

• організовуємо зустріч з менеджерами міжнародних фінансових інститутів, присутні на зустрічі, представляючи інтереси Клієнта;

• проводимо всі переговори до підписання мандатної угоди.

Підготовка до виходу на кредитний комітет:

• участь в процесі оцінки компанії;

• збираємо дані для фінансової моделі;

• готуємо і погоджуємо з Клієнтом фінансову модель;

• участь у виборі оціночних компаній;

• участь у всіх переговорах, в тому числі за погодженням Term Sheet.

Підписання договірної бази:

• вивчаємо і вносимо пропозиції щодо зміни кредитних договорів, обговорюємо з кредиторами і юридичною компанією;

• надання консультацій при оформлення застав;

• якщо необхідно, то надаємо допомогу по виконанню умов для отримання траншей (conditions precendent).

Клієнт має можливість отримання якоїсь частини з вище вказаних послуг або виконання проекту «під ключ».

Прикладом того як фінансування від ЄБРР допомагає реалізувати масштабний інвестиційний проект, а саме створення біогазового заводу потужністю 6 МВт, який вирішує проблему утилізації відходів цукрового виробництва і виробляє за рік близько 48 000 МВт зеленої електроенергії, можна подивитися на відео внизу. Реалізувати цей проект агрохолдингу I&U Group допомогла команда MSP Partners.
 

Якщо для Вашого бізнесу актуальним є залучення фінансування або інші наші послуги — натискайте «Залишити заявку».

Ігор Скубій, партнер «MSP Partners»

 

Залишити заявку