Як провести реструктуризацію боргів в умовах кризи

1166

Зараз в умовах економічної кризи, викликаного загальним карантином через пандемію коронавірусу для багатьох компаній проведення реструктуризації боргового навантаження стало питанням виживання бізнесу.

Прилетів черговий чорний лебідь і цілі галузі економіки практично зупинилися. Плани і бюджети, які складені ще кілька місяців тому, вже втратили свою актуальність. У більшості компаній доходи стрімко падають, коли стане краще і чи стане - поки невідомо.

У найскладнішій ситуації опинилися компанії, що будували агресивну політику зростання із залученням великого обсягу боргового фінансування.

Реструктуризація кредиту - один з механізмів вирішення проблемних ситуацій, які можуть виникати у корпоративних позичальників. Однак в Україні мова часто йде про саме існування бізнесу, тому що позичальник занадто пізно починає вирішувати проблему дефіциту коштів.

В чому причина? В незнанні механізмів реструктуризації? У страху банку прийняти на себе ризики? В зайвій самовпевненості менеджменту та акціонерів?

Як взаємодіяти з банком, щоб налагодити контакт в проблемній ситуації?

Ось кілька порад, дотримання яких допоможе отримати схвалення на реструктуризацію.

Впадати у відчай не варто - виживуть найбільш наполегливі і вперті. Завдання реструктуризації кредитів можна вирішити, але потрібні влучні та сміливі рішення.

Стратегія і тактика реструктуризації кредитів індивідуальні в кожному випадку, єдиного рецепту немає і залежать від таких основних факторів:

- Кількості кредиторів,

- Надійності банків, що кредитують,

- Структурування кредитного портфеля за термінами,

- Наявності і якості застав.

На наш погляд оптимальна кількість кредиторів для позичальника 3-5. Якщо кредитор один і сума заборгованості значна, то простір для маневру істотно звужується. Якщо кредиторів багато, то складніше виробити загальну структуру реструктуризації. Завжди знайдеться «нервовий» банк, який захоче швидше вирвати свої гроші і влаштує паніку серед усіх кредиторів. Подальша доля компанії - позичальника в такій ситуації такий банк не завжди турбує.

Тому завжди простіше працювати з надійними кредиторами, такими як міжнародні фінансові інститути (ЄБРР, IFC, ЧБТР та інші), які створені не тільки заради комерції. Це банки розвитку, таких кредиторів цікавить також подальша доля бізнесу позичальника, тому з ними простіше домовитися. Крім того, вони мають найбільш високі кредитні рейтинги і залучають кошти на більш стабільних західних ринках капіталу. Українські банки в кризових умовах самі знаходяться на межі виживання, тому часто не в змозі піти назустріч клієнтові. Але в умовах кризи доводиться працювати вже з тими кредиторами, які є.

Активно включайтеся в переговори з банкірами, намагайтеся вирішити задачу комплексно. Намагайтеся структурувати кредитний портфель за термінами. Як правило, фінансистам компанії простіше взяти короткий кредит на поповнення оборотних коштів, а інвестиції профінансувати за рахунок капіталу або кредиторської заборгованості. Але в умовах кризи низькі значення поточної ліквідності призводять до проблем з обслуговуванням і погашенням боргу. Наша порада компаніям - не лінуватися і боротися за довгі кредити з комфортними графіками погашення, які простіше обслуговувати і реструктуризувати.

Ну і зрозуміло, що чим більше у компанії хороших і ліквідних застав, тим простіше домовитися з кредиторами про реструктуризацію. Хоча навіть якщо з цим проблема, можна знайти нестандартне рішення, наприклад рефінансувати кредити в банках з більш м'яким підходом до забезпечення.

І найголовніше на наш погляд при реструктуризації боргового навантаження - побудувати обґрунтовану фінансову модель компанії, яка на цифрах покаже вихід із ситуації, що склалася. Краще спрогнозувати декілька сценаріїв і правильно презентувати кредиторам. У побудові фінансової моделі сильно допомагає наявність у компанії системи управлінського обліку і бюджетування.

Теперішня криза нагадав в чомусь складну ситуацію 2014-2015 рр. для компаній, які займалися свинарством. Тоді війну, падіння банків і девальвацію посилила ще й поява в Україні африканської чуми свиней (АЧС), хвороби свиней, яка призводить до повної втрати поголів'я. У тих умовах нашій команді вдалося провести успішну складну реструктуризацію з великою кількістю кредиторів і суттєвим борговим навантаженням для компанії зі значною часткою свинарства в структурі бізнесу.

Шукайте досвідчених помічників, часто при проведенні переговорів з реструктуризації боргів відносини між позичальником і кредиторами розпалюються і додається емоційний фон, який заважає знайти успішне вирішення. У такій ситуації грамотний консультант допомагає перевести роботу по реструктуризації в конструктивне русло і знайти вихід із здавалося б патової ситуації.

Тому якщо є проблеми з реструктуризацією кредитів - будемо раді застосувати свій досвід і допомогти вирішити Вашу задачу.

Натискайте «Залишити заявку».

Ігор Скубій, партнер «MSP Partners»

Залишити заявку